Asansör Korkusu Nasıl Geçer ?

asansor-korkusu-nasil-gecer

Asansör korkusu çoğu insanın fobisi konumunda. Tamamen psikolojik bir durum olan bu durum gündelik hayatımızı kolaylaştıran asansörlerden faydalanmamıza engel bir durum teşkil etmektedir.  Peki asansör korkusunu yenmek için ne yapılması gerekir ? Nelere dikkat etmeliyiz. İşte bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Asansör fobisi olan kişiler çoğunlukla asansörün bozularak yolda kalacağına, nefes sorunları yaşayacağına veya asansörün hızlı bir şekilde yere düşeceğine inanır. Maalesef bu durumlar hayatın içinden. Geçtiğimiz günlerden asansör kazaları ile ilgili haberlere sitemizde yer vermiştik. Ancak bu durum tamamen asansör bakımının zamanında ve düzenli olarak yapılmamasından kaynaklı bir durumdur. Siz bu duruma ister asansör kazası ister cinayet diyin. Yorumu size bırakıyoruz. Asansör tamiri ve asansör bakımını düzenli olarak yapılması durumunda bu tip olumsuz durumlarla karşılaşma oranımız yüzde 1’lere hatta sıfır rakamlarına kadar inmektedir. Yani konumuza gelecek olursa asansör korkusu tamamı ile  bu tip haberlerin çevremizde duyulması ve aynı şeyin kendi başına da geleceği korkusundandır. Konu ile ilgili bir uyarı ! ” Asansör’ binmeden önce asansör üstüne barkot ile yapıştırılmış asansör bakım tarihine dikkatli bir şekilde bakınız. ” Asansör korkusu yaşayan insanlar tüm gün boyunca asansörde kalacağını ve kimsenin onu fark etmeyeceğini düşünür.  Bu vb. korkular kişinin asansöre binmekten kaçınıp çok yüksek katlı binalara merdiven ile çıkmayı zorlamaktadır. Asansör korkusu olan insanlar asansöre binmek zorunda olduğu durumlarda ise aşırı bir endişe ve çaresizlik ifadesi yüzüne vurur. Bu durum çoğu filime malzeme konusu dahil olmuştur. İlerleyen zamanlarda asansör hareket etiğinde kalp de bir çarpıntı, sıcak basması gibi reaksiyonlar vermeye başlarlar ve onlar için bu durumun bir önemi yok. Çünkü onlar asansörün bozulup kalıp kalmayacağına veya düşüp düşmeyeceğine odaklanmıştırlar.

Aslında işin özüne bakıldığında asansör korkusu yaşayan kişilerin çoğunda çocukluk dönemlerinde asansörde istenmeyen olaylarla karşılaşmasından kaynaklı yada asansör kazaları ile ilgili istenmeyen hikayeler dinlemek, filimde bu sahne ile karşılaşmak gibi durumlara yatıyor olabilmektedir. Bunun için kesinlikle çocuklarımızı bu olumsuz ortamlardan uzak tutmamız gerekir. Çünkü onların beyni gördüğü, duyduğu herşeyi kaydedebiliyor. Tıpki boş bir kaset gibi düşünün.

Tıp’da Hipnoterapi diye tabir edilen bireylerin çocukluğunda ve ya daha sonraki dönemlerde asansör fobisine neden olan olgular, aslında baktığınızda bilinçaltından kaynaklanmaktadır. Yazımızın da girişinde bahsetmiş olduğumuz gibi asansör korkusu biyolojik değil, psikolojik bir durumdur. Bu rahatsız geçmesi için uzman bir psikolog’dan yardım alınması en mantıklı davranış olacaktır.

Hipnoterapi ile bireyin çocukluğunda ya da sonraki dönemlerinde asansör korkusuna sebep olan durumlar, bilinçaltı düzeyde ortaya çıkarılarak anlamlandırılır ve çözümlenir. Bireyin geçmişine dair herhangi bir durum bulunmuyorsa, asansör korkusu telkinlerle çözümlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir