Asansör Nedir ?

asansor-kurulumu

Asansör insan ve yük taşıma amaçlı yapılmış, dikey ve yatay olarak raylar arasında giden araca asansör denir.  Diğer bir ifade ile bir konutun bir katından diğer bir katına, her katta veya belirlenen katlarda insan ve yük taşıyan mekanik sistemdir. Kitap üzerinde yapılan tanıtımı ise, Asansör yükleri veya insanları, dilediği yere veya kata dikine indirerek çıkarmaya yarayan ve bir platform kabinden oluşan mekanik bir düzenektir.

Asansörler özellikle şehirleşmenin yoğun yaşandığı yerlerde gündelik hayatımızı kolaylaştıran önemli bir araçtır. Geçtiğimiz her gün bina katları, artan yoğun nüfus ve bu sebeplere bağlı olarak azalan arsa sebebiyle yapılan binaların katı gün geçtikçe artmaktadır. 50 katı bulabilen asansörler artık lüks bir ihtiyaçtan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir. Konut asansörlerinin dışında ayrıca yapım aşamasında olan fabrika gibi yerlerde de yük taşıma amaçlı kurulan yük asansörleri de sıkça kullanılmaktadır. 19.yy’da fabrikalarda ve maden ocaklarında kömür veya diğer maddeleri taşıma amaçlı yük asansörleri de kurulmuştur.

İhtiyaç çeşitlerine göre birçok asansör çeşit’i mevcuttur. Asansör için kullanım amaçları kadar güvenliği de çok önemlidir.  Bu sebeple asansör bakımı çok önemlidir. İlk asansör kurulumu aşamasından kullanım aşamasına kadar tüm bakım ve onarım çalışması için NAT Teknik & Asansör sizlere en iyi hizmeti en uygun fiyata sunmak amacıyla Başkent Ankara’da hizmet vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir