Mecidiyeköy Asansör Kazasında Bilirkişi Suçun Kime Ait Olduğunu Tespit Edemedi !

mecidiyekoy-asansor-kazasi

10 kişinin öldüğü asansör kazasında bilirkişi asli kusurluyu tespit edemedi.

İki yıl öncede hepimizi derinden sarsan Mecidiyeköy’deki Torunlar Center inşaatında 10 işçinin hayatını  kaybettiği asansör kazası ile ilgili, bilirkişi vahim olayla ilgili kusurun kime ait olduğunu tesbit edemedi.

25 sanığın, ”taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 22,5’ar yılla kadar hapis cezası isteği ile yargılanan davada ilginç bir gelişme yaşandı. Bilirkişi kusurun kime ait olduğu konusunda bire karara varamadı.  Bilir kişi raporunda “olayda asli kusur bulunduğu ancak bu kusuru işleyen kişi veya kişilerin tespit edilemediği, 9 kişinin tali kusurlu, 16 kişinin de kusursuz sayılması gerektiği” belirtildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki  10.’su yapılan duruşmaya 13 sanık katılırken, müdahil olarak 5 kişide duruşma salonunda hazır halde bulundu.

Duruşmada, toplam 6 kişiden olan bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan toplam 102 sayfalık bilirkişi raporunun mahkemeye sunulduğu belirtildi.

“KAÇINILMAZLIKTAN SÖZ EDİLEMEZ”

Toplam 102 sayfalık raporun sonuç bölümünde, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. maddesi göre yaşanan vahim olayın bir iş kazası olduğunu söylenerek, önlem almak neticesinde olaylara kaçınılmazlıktan söz edilemeyeceği belirtildi.

Ülkemizde ne yazıktır ki bu tip haber ve davaların sonu gelmemekte. Bunun en büyük sebeplerinden bir ne yazık ki dikkatsizlik ve düzenli olarak asansör bakım çalışmalarının yapılmaması. Ankara Asansör firması olarak NAT Teknik tüm asansör tamiri ve bakımı gibi çalışmalarda asansör yönetmeliğine uygun olarak çalışmalarımızı yapmaktayız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir