Yol yoksa asansör yapın !

engelli-asansoru

Evinin önünde araç girişi olmayan ve yol yapılmasına elverişli olmayan engelli vatandaşların, gündelik hayatta engel yaşamaması adına Kamu Denetçiliği Kurumunca (KDK), engelli vatandaşlar için “engelli asansörü veya raylı sistem” yapılmasını önerdi.

İstanbul Beykoz’da oturan bir kişi, yüzde 98 oranında zihinsel engelli kardeşi için, evlerinin bulunduğu kısımda çıkmaz sokağa otopark girişinin yapılması için Beykoz Belediye Başkanlığına başvuruda bulundu.  Engelli kardeşi için başvuruda bulunan şikayeçi, şikayet gerekçesi için sokaklarının çok rampa olduğunu ve tekerlekli sandalye ile kardeşinin taşınmasının çok zor olduğunu belirtti. Bu başvuruya cevap olarak Beykoz Belediye Başkanlığı, yol için bazı kamulaştırmaların yapılması gerektiği ve sokağın araç yoluna dönüştürülmesi için ihtiyaç olan genişliğe sahip olmadığını bildirdi. Ayrıca belediye ek olarak yol eğiminin en fazla yüzde 12’nin üzerinde olduğu belirterek yol yapım çalışmasını reddetti.

Şikayetçi red cevabının ardından KDK  ( Kamu Denetçiliği Kurumunca ) başvuruda bulundu.

Aldığı olumsuz cevap üzerine şikayetçi KDK’ya başvuruda bulundu. Başvurusunda yol yapımının mümkün olmadığını ancak engelli vatandaşların hayatlarının kolaylaştırılması adına engelli asansörü veya rayı bir sistemin yapılabileceği önerisi ile Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulundu.

Başvuruyu inceleyen KDK bir karar verdi.  Kararda, şunlar kaydedildi:

“Başvurucunun yüksek insani duyguları, yüksek akraba ilişkileri, engellinin erişiminin sağlanması hususunun hayati önemde olduğu ile Beykoz Belediyesinin ekonomik ve yapısal durumu gözetildiğinde araç yolu olarak düzenlenme dışında, örneğin engelli asansörü, raylı sistem veya idarece takdir edilecek başka bir yöntemle engellinin her türlü hizmete ve araca ulaşımının kolaylaştırılması ve erişiminin sağlanması hususunda ölçüsüz veya aşırı bir yük getirmeyen, gerekli ve uygun değişiklik ve düzenlemelerin yapılması gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.” AA

 

1 Yorum

  1. Pingback: NAT Teknik ve Asansör | Ankara Asansör Firması – Asansör Nedir ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir